کلاه برداری بزرگ 4.1 میلیون دلاری بیتکوین از سوی GBL

 

کلاه برداری بزرگ 4.1 میلیون دلاری بیتکوین از سوی GBL


سایت و مرکز مبادلارت GBL که در ماه می 2013 از طریق فروم  Bitcoin Talk ترویج و راه اندازی شده بود، و در دامنه های btc-glb.com به ثبت رسیده بود، و در ماه زوئن وارد صحنه مبادلات بیتکوین شده بود.  در ماه سپتامبر این مرکز اقدام به صدور سهام به کاربران خود نمود. این اقدام باعث بالا رفتن و حداکثر شدن سرمایه در این مرکز شده بود. بلافاصله پس از این مسئله در 26 اکتبر ، جی بی ال بدون گذاشتن هیچ ردی از میان رفت.
جالت اینجاست در این سایت هیچ گونه اطلاعات تماسی درج نشده است. آدرس و دفتر  ذکر شده در سایت ، کاملا جعلی بوده است . این مسئله پلیش هنگ کنگ را نیز درگیر کرده است.
شواهد نشان میدهد کارگزارهای این شرکت در پکن واقع شده بودند و آنها تنها از هنگ کنگ برای فریب کاربران و سهامداران خود استفاده می کردند. در حال حاضر دفتر این شرکت در هنگ کنگ کاملا تخلیه شده است و هیچ گونه تماسی نمیتوان با این شرکت داشت. 

این مسئله میتواند هشداری باشد برای کاربران در انتخاب کیف پولها و سایتهای جذب سرمایه و آنها در قدم اول و قبل از اقدام به هر کاری، تحقیق و مطالعه لازم را داشته باشند. البته مانند همیشه این سایت از یک نقطه ضعف کاربران خود استفاده کرده است و با پیشنهادهای غیرمعقول و منطقی ، سعی بر وسوسه کردن آنها نموده است.

نکته ای که بارهای به آن اشاره شده است، در ارتباط با انجام هر کاری، به هیچ عنوان براحتی به شرکتها و سایتهایی که در کشورهایی با قوانین آزاد تر مانند چین دایر و ایجاد شده اند ، اطمینان نکنید. اکثر کلاهبرداری ها در بیتکوین و دلار و سایر ارزهای اینترنتی از سوی شرکتهایی انجام شده است که در آن کشور از نظر قوانین زیاد سخت گرفته نمیشود. چین نمونه ای از این کشورهای میباشد و تا این زمان کلاه برداری های بسیاری از این کشور ، اقدام شده است. البته بارها مشاهده شده است که افراد بسیاری حتی از ایران در خارج از کشور بومی خود، اقدام به برپایی سایت نموده اند و قصد و نیت کلاهبرداری در آنها کاملا مشهود بوده است . معمولا این کلاهبرداران سایتهایی به زبان انگلیسی ایجاد میکنند. این مسئله باعث میشود که براحتی به سایتهای سرمایه گذای بخصوص هایپ اطمینان نکنید. شاید وقتی هویت بسیاری از سایتهای جذب سرمایه را چک شود، متوجه شوید که اکثر این سایتها توسط افرادی به ثبت رسیده اند که در کشوری غیر از کشور خودشان زندگی میکنند.

سایت علم ودرس